Büyükkılıç: ”Ekip çalışmasıyla beraber şehrimizi geleceğe taşımaya çalıştık.” | Afyon Haber | Afyon Son Dakika Haberleri | Afyon Star HaberAfyon Haber | Afyon Son Dakika Haberleri | Afyon Star Haber

22 Şubat 2024 - 18:30

Büyükkılıç: ”Ekip çalışmasıyla beraber şehrimizi geleceğe taşımaya çalıştık.”

reklam
Büyükkılıç: ”Ekip çalışmasıyla beraber şehrimizi geleceğe taşımaya çalıştık.”
Son Güncelleme :

04 Aralık 2023 - 14:54

reklam

Toplantıya katılan Başkan Büyükkılıç, ulaşımdan eğitime, kentsel planlamadan mobiliteye kadar tüm uygulamaları sürdürülebilir kalkınma amacını gözeterek hayata geçirdiklerini söyledi.

Kayseri iklim değişikliği azaltım ve uyum eylem planı

Dünyanın tarihte hiç olmadığı kadar iklim değişikliğinin olumsuz etkileri altında olduğunu vurgulayan Büyükkılıç: ''Bu küresel sorun sürdürülebilir kalkınma karşısında da en önemli engel olarak karşımızda durduğunu bilmekteyiz. Sera gazı salınımlarının yüzde 80’ini ve küresel nüfusun yüzde 70’ini oluşturan kentler ki Kayseri' de de bu oran şehir merkezi itibariyle yüzde 80’e ulaşmaktadır. Bu nedenle iklim değişikliği mücadelesinde uluslararası ve ulusal çabaların yanı sıra aslında bu mücadeleye yerel düzeyde katkı sağlanmasının da önemli olduğunun farkındayız. Bu amaçla ‘Kayseri İklim Değişikliği Azaltım ve Uyum Eylem Planını’ hazırladık. Planlı eylem programlarıyla, sera gazı emisyonlarını 2053 yılında en az yüzde 77 oranında azaltmayı ve net sıfır hedefine ulaşmak için şehrimizi ülkemizin en önemli yenilenebilir enerji üretim merkezlerinden birisi haline getirmeyi amaçladığımızı buradan paylaşmak isterim.” şeklinde konuştu.

Organik tarımı desteklemek için organik tohum, gübre desteği verdiklerini, çiftçi akademisi ile çiftçilere eğitimler verdiklerinden de bahseden Büyükkılıç, “Sera organize çalışmalarıyla şehrimize yine ihtisas organizesi oluştururken, mevcut organize sanayilerimizi yeşil organize olmaları yönünde teşvik edip, dördüncü organizemizi de yeşil organize olarak projelendirdik. Kırsaldan şehir merkezine göçün önlenmesi amacıyla ilçelerimizin standartlarını yükseltip, oraları hem eğitim hem sosyal içerikli çalışmalarımızla hem de onurlu bir yaşam tarzına fırsat hazırlayacak yatırımlarımızla cazip hale getirdik” ifadesini kullandı.

Yine Afet İşleri Daire Başkanlığı’nı kurduklarını, şehri afetlere dayanıklı hale getirmek için şehri geleceğe hazırlamış olduklarını anlatan Büyükkılıç, Kayseri’nin spor alanında yaptıkları çalışmalar ile Avrupa Spor Şehirleri arasına girmesini sağladıklarını, Avrupa Hareketlilik Haftası’nda da yaptıkları etkinliklerle kente zenginlik kattıklarını ifade etti.

Başkan Büyükkılıç, uyum kültürü içerisinde çalışmaların sürdüğünü vurgulayarak, “Amacımız gelecekteki nesillerimizin daha insani, daha çevreci bir ortamda yaşamalarına fırsat sağlamaktır. Uyum kültürü içerisinde, ekip çalışmasıyla, tüm ilçelerimizle beraber şehrimizi geleceğe taşımaya çalıştık” dedi.

 

Hibya Haber Ajansı

reklam
reklam
reklam