Vali Çiçek ve Başkan Büyükkılıç çocukların heyecanına ortak oldu | Afyon Haber | Afyon Son Dakika Haberleri | Afyon Star HaberAfyon Haber | Afyon Son Dakika Haberleri | Afyon Star Haber

23 Şubat 2024 - 23:22

Vali Çiçek ve Başkan Büyükkılıç çocukların heyecanına ortak oldu

reklam
Vali Çiçek ve Başkan Büyükkılıç çocukların heyecanına ortak oldu
Son Güncelleme :

04 Aralık 2023 - 12:55

reklam

Dr. Memduh Büyükkılıç başkanlığındaki Kayseri Büyükşehir Belediyesi, ‘engelli dostu’ hizmet anlayışı ile engelli vatandaşların hayatını kolaylaştıracak proje ve hizmetlerini etkin ve kaliteli bir şekilde sürmeye devam ederken, sık sık onlarla kucaklaşan ve ‘özel kardeşlerim’ diyerek bağrına basan Başkan Büyükkılıç, engelli vatandaşlarla özel günlerinde de buluştu.

Bu kapsamda, Büyükşehir Belediyesi tarafından, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir kutlama program düzenlendi. 

Program, Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) iş birliğinde Kadir Has Kongre Merkezi’nde düzenlendi.

‘Farkındalık ve Sevgide Engel Tanımıyoruz’ sloganı ile düzenlenen programda katılımcılara hitap eden Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, programın sunuculuğunu yapan minik Asya’ya sevgi gösterisinde bulunarak konuşmasına başladı. 

Önemli ve anlamlı programdan dolayı ZİÇEV ve Besime Özderici Engelsiz Yaşam Merkezi ekibine teşekkür eden Başkan Büyükkılıç, “Bir farkındalık oluşturmak amacıyla sizlerle bir araya geldik. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü gibi bir tanımlamayla paylaşılsa da biz onu bir engelliler günü olarak değil, engelleri kaldırmak, engellerle ilgili farkındalık oluşturmak, sizlerin yerine kendimizi koymak, bunlarla birlikte neler yapılabilire kafa yormak olarak görüyoruz. Hayatı kolaylaştıracak, engel de oluşturmayacak yaklaşımlarda bulunmak suretiyle yerel yöneticiler olarak bizler üzerimize düşeni yapmak durumundayız. İnsani bir konuma şehrimizi getirmek, özellikle de engeli olan canlarımıza fırsat vermek adına gerekli her türlü gayreti göstermeliyiz” diye konuştu.

Büyükkılıç, engellerin oluşmasına neden olan faktörlerin ortadan kaldırılması konusunda da gerekli hassasiyetin gösterilmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Zihinsel engelli ya da ortopedik engelli, yaklaşık 8 milyon belki daha fazla bu alanda bir rakam konuşuluyor. Değişik yerlerde etkinlikler yapılıyor, bu güne dikkat çekiliyor. Elbette bunlar güzel etkinlikler, bunların bir tanesini de burada yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Vali Gökmen Çiçek de Birleşmiş Milletler verilerine göre dünyanın yüzde onunun engelli olduğunu ifade ederek, “Bizim ülkemizde ise yapılan araştırmalarda yüzde 12,3’ü engelli. Dolayısıyla engellilerle ilgili yapılan çalışmalar toplumumuzun yüzde 30’unu ilgilendiriyor. Onların hayatını kolaylaştırmak tüm toplumun seferber olması gereken bir konu” dedi.

Valilik ve belediyelerin bu konuda öncü olacaklarını kaydeden Çiçek, “Toplumun tamamı da bununla ilgili çalışacak. Büyükşehir Belediye Başkanımızla beraber engellilerimizin sorunlarına dikkat çekmek için bir yürüyüşe katıldık, gözlerimizi bağladık, yürüyüş yaptık. Yürürken onlara olabilecek her türlü zorluk yapılmıştı. Orada yürüyen mi engelli, yoksa onların hayatını zorlaştıran mı engelli? Zorlaştıran engelli. Engeller zihinde ve kalpte” diye konuştu.

Vali Çiçek, Gazze’de yapılan soykırıma da dikkat çekerek, çocukların engelli yapıldığını ve Avrupa’nın da bunu alkışladığını söyledi. 

Kayseri ZİÇEV Başkanı Asuman Talaslıoğlu ise 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde yanlarında olan katılımcılara teşekkür ederek, engelli bireylere sevgi gösterilmesinin önemine işaret etti. 

Renkli görüntülere sahne olan programda Besime Özderici Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi öğrencileri oluşturdukları koro ile çeşitli parçalar seslendirirken, semazen gösterisi, zeybek oyunu gibi gösteriler de düzenlediler. Başkan Büyükkılıç’ın ‘özel kardeşlerimiz’ diyerek bağrına bastığı engelli vatandaşlar, Büyükşehir’in 3 Aralık Dünya Engelliler Programı’nda doyasıya eğlendi. 

 

Hibya Haber Ajansı

reklam
reklam
reklam